'Laboratorium Aktywności Społecznej Starszych Osób LASSO'

O kim, o czym?

Projekt LASSO to cykl aktywności obejmujących zajęcia integracyjne, edukację cyfrową i językową,aktywność sportową oraz warsztaty rozwoju osobistego.

Inspiracją dla powstania projektu był ogromny entuzjazm seniorów, a także ich nieodłączna potrzeba aktywnego działania, wynikająca z bogatego doświadczenia życiowego.

Dla kogo?

W projekcie weźmie udział 60 seniorów (osób po 60 roku życia), mieszkających na terenie Lędzin. Projekt skierowany będzie do osób, które są aktywne, chcą działać społecznie, lecz z powodu deficytów czy luk kompetencyjnych uważają, iż aktywność społeczna w tym wieku już nie wypada.

Kiedy?

Projekt jest realizowany od 1 kwietnia 2015 do 31 grudnia 2015 r.

Kto?

Lider projektu: Fundacja Pracownia Jutr

Partner projektu: Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Działania projektu:

I Laboratorium integracji społecznej:

– Warsztaty z zakresu nowoczesnych technologii.
– Warsztaty kulturowe z nauką języka obcego
– Zajęcia taneczne
– Zajęcia rehabilitacyjne na basenie

II Laboratorium rozwoju osobistego

– Warsztaty artystyczne
– Warsztaty rozwoju osobistego
– Warsztaty zdrowego stylu życia

III Laboratorium animacji

– Przedstawienie teatralne
– Sesja zdjęciowa
– Audiobook ze śląską literaturą
– Lędziny oczami seniorów

IV Laboratorium przyszłości

– Przewodnik aktywności seniora.


 

PROJEKT LASSO W AKCJI

Sesja zdjęciowa

9 maja 2015 r. odbyła się sesja zdjęciowa uczestników projektu LASSO. Lędzińscy seniorzy okazali się urodzonymi modelami, którzy odważnie i z niezwykłą gracją pozowali do zdjęć. Modele promieniowali radością i  emanowali zjawiskowym pięknem, udowadniając jednocześnie, że dojrzałość to ogromny atut i powód do dumy. Każdy z seniorów mógł wykonać sobie zdjęcia w wersji: na poważenie i na wesoło. Specjalnie przygotowane tła fotograficzne oraz gadżety stanowiły doskonałą bazę do śmiałej zabawy przed obiektywem. Efekt sesji jest absolutnie zniewalający.

DSC_0419  DSC_0229  DSC_0007   DSC_0056   

DSC_0151   DSC_0491   DSC_0043
 

 Zajęcia rehabilitacyjne na basenie

Aby zadbać o dobrą kondycję fizyczną naszych seniorów, projekt LASSO zapewnia jego uczestnikom bezpłatny udział w cyklu zajęć na basenie. Gimnastyka w wodzie jest wspaniałą formą aktywności fizycznej, ponieważ wzmacnia wybrane grupy mięśni, umożliwiając jednocześnie utratę zbędnych kilogramów i poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Aktywność ruchowa w wodzie to doskonała forma rehabilitacji, zwłaszcza dla osób, które skarżą się na bóle krzyża. Poza walorami rehabilitacyjnymi, seniorzy biorący udział w zajęciach, podkreślali także pozytywny wpływ basenu na dobre samopoczucie i odprężenie organizmu.

 

IMG_0484

 

Teatr młody duchem oraz świąteczne spotkanie opłatkowe

Realizowane w ramach projektu warsztaty teatralne stanowiły doskonałą okazję do odkrycia swoich nowych, aktorskich talentów. Seniorzy mieli okazję nauczyćsię się podstaw warsztatu aktorskiego i improwizacji teatralnej. Pod okiem doświwadczonego aktora i scenarzysty, seniorzy odgrywali pojedyńcze scenki, po to, aby złożyć je w jedną piękną całość i odegrać przedstawienie 'Randka w ciemno' przed szerokim gronem publiczności. Na debiutowe przedstawienie zostali zaproszenie nie tylko uczestnicy projektu, ale także ich rodziny, przedstawiciele władz miasta, lokalne osobistości oraz przyjaciele i osoby współpracujące z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Lędzinach. Przedstawienie zostało przyjęte ogromnym aplauzem, a przed naszymi najdroższymi aktorami otworzyła się nowa droga.... droga sławy i kariery aktorskiej.

 

 

Jeśli chcesz śledzić na bieżąco wydarzenia realizowane w ramach projektu LASSO zapraszamy na blogahttps://pracowniajutr.wordpress.com/category/seniorzy-lasso/


 

Informacji na temat projektu i rekrutacji udzielają:

• Koordynator Projektu: Beata Master tel. 665 740 296, e-mail: beata.master@gmail.com

• Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach, tel. 32 326 78 33, e-mail: mokledziny@o2.pl

 

pasek_logotypow_FIO

'Laboratorium Aktywności Społecznej Starszych Osób LASSO'

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 


Our partners

BE-MASTER COACHING
CEDRA
Instytut Wschodnich Inicjatyw
International School for Social and Business Studies
OPC Consulting
Proethica
ŚWSZ w Katowicach
Uniwersytet Śląski
West Lothian College
NEVSEHIRAG