'Laboratorium Aktywności Społecznej Starszych Osób LASSO'

O kim, o czym?

Projekt LASSO to cykl aktywności obejmujących zajęcia integracyjne, edukację cyfrową i językową,aktywność sportową oraz warsztaty rozwoju osobistego.

Inspiracją dla powstania projektu był ogromny entuzjazm seniorów, a także ich nieodłączna potrzeba aktywnego działania, wynikająca z bogatego doświadczenia życiowego.

Dla kogo?

W projekcie weźmie udział 60 seniorów (osób po 60 roku życia), mieszkających na terenie Lędzin. Projekt skierowany będzie do osób, które są aktywne, chcą działać społecznie, lecz z powodu deficytów czy luk kompetencyjnych uważają, iż aktywność społeczna w tym wieku już nie wypada.

Kiedy?

Projekt jest realizowany od 1 kwietnia 2015 do 31 grudnia 2015 r.

Kto?

Lider projektu: Fundacja Pracownia Jutr

Partner projektu: Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Działania projektu:

I Laboratorium integracji społecznej:

– Warsztaty z zakresu nowoczesnych technologii.
– Warsztaty kulturowe z nauką języka obcego
– Zajęcia taneczne
– Zajęcia rehabilitacyjne na basenie

II Laboratorium rozwoju osobistego

– Warsztaty artystyczne
– Warsztaty rozwoju osobistego
– Warsztaty zdrowego stylu życia

III Laboratorium animacji

– Przedstawienie teatralne
– Sesja zdjęciowa
– Audiobook ze śląską literaturą
– Lędziny oczami seniorów

IV Laboratorium przyszłości

– Przewodnik aktywności seniora.


 

PROJEKT LASSO W AKCJI

Sesja zdjęciowa

9 maja 2015 r. odbyła się sesja zdjęciowa uczestników projektu LASSO. Lędzińscy seniorzy okazali się urodzonymi modelami, którzy odważnie i z niezwykłą gracją pozowali do zdjęć. Modele promieniowali radością i  emanowali zjawiskowym pięknem, udowadniając jednocześnie, że dojrzałość to ogromny atut i powód do dumy. Każdy z seniorów mógł wykonać sobie zdjęcia w wersji: na poważenie i na wesoło. Specjalnie przygotowane tła fotograficzne oraz gadżety stanowiły doskonałą bazę do śmiałej zabawy przed obiektywem. Efekt sesji jest absolutnie zniewalający.

 

 

 

 Zajęcia rehabilitacyjne na basenie

Aby zadbać o dobrą kondycję fizyczną naszych seniorów, projekt LASSO zapewnia jego uczestnikom bezpłatny udział w cyklu zajęć na basenie. Gimnastyka w wodzie jest wspaniałą formą aktywności fizycznej, ponieważ wzmacnia wybrane grupy mięśni, umożliwiając jednocześnie utratę zbędnych kilogramów i poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Aktywność ruchowa w wodzie to doskonała forma rehabilitacji, zwłaszcza dla osób, które skarżą się na bóle krzyża. Poza walorami rehabilitacyjnymi, seniorzy biorący udział w zajęciach, podkreślali także pozytywny wpływ basenu na dobre samopoczucie i odprężenie organizmu.

 

Zajęcia języka włoskiego

Ciao Bella! Uczestnicy warsztatów języka włoskiego mieli okazję przekonać się, że język włoski wcale nie jest językiem obcym. Seniorzy bardzo szybko opanowali zwroty grzecznościowe w tym języku, a także... 5 włoskich piosenek. W końcu język włoski, to język bardzo melodyjny. Spotkania były wzbogacone o informacje dotyczące włoskiej kultury, dzięki czemu nauka italiano okazała się prawdziwą przyjemnością.

 

 

Warsztaty rozwoju osobistego

'Jestem młoda. Mam dopiero 77 lat i chcę się nieustannie uczyć',
'Chcę jak najlepiej wykorzystać życie, które mam jeszcze przed sobą'.
To nie inspiracje wycięte z gazety, ale motywacje naszych wspaniałych Uczestników zajęć z rozwoju osobistego dla seniorów, które z początkiem września ruszyły w ramach LASSO.

Przełamujemy stereotypy, schematy, odkrywamy marzenia naszego wewnętrznego dziecka, wytyczamy śmiałe cele na przyszłość i delektujemy się tym co tu i teraz. A wszystko to w atmosferze zaufania, radości i nie rzadko chwil wzruszenia. Definitywnie, te zajęcia pokazują, że życie wraz z wielkim może być piękne!

Warsztaty zdrowego stylu życia

Zdrowy styl życia to sprawność fizyczna, psychiczna oraz umiejętność cieszenia się życiem. Sprawność psychiczna wiąże się przede wszystkim z rozwojem osobistym. Z kolei, sprawność fizyczna jest kompletna, gdy dbamy o naszą kondycję i zrównoważoną dietę. Aby w pełni cieszyć się życiem, warto także dać o wzmacnianie swojej pamięci i kreatywności, czyl twórczość. Podczas tych warsztatów, seniorzy uczą się przejść na zdrową stronę życia. Uczestnicy dowiadują się co zrobić, aby poprawić swoją kondycję fizyczną i samopoczucie, a także zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby tzw. cywilizacyjne.

 

 

 

Warsztaty teatralne

Ciało, nasz wyraz twarzy, uśmiech lub łza wyraża więcej niż tysiąc słów. Choć i słowa oczywiście mają moc. A wszystko razem potrafi zdziałać cuda. Cuda dzieją się podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez profesjonalnych aktorów w ramach LASSO dla seniorów w Lędzinach. Nieśmiali wychodzą na scenę i odkrywają swoje niespełnione dziecięce marzenia. Śmiali są w swoim żywiole i z radością dzielą się odwagą z innymi uczestnikami zajęć. Z minuty na minutę wzrasta kreatywność, poczucie sensu i poziomu radości w życiu. Tak wyglądają zajęcia i przygotowanie sztuki teatralnej w naszym projekcie. A końcowy efekt będziemy mogli wszyscy podziwiać już w grudniu. Czekamy z niecierpliwością.


Warsztaty muzyczne

Słowa popularnej piosenki mówią, że: 'Każdy śpiewać może, trochę lepiej lub trochę gorzej'… a my jesteśmy pewni, że nasi seniorzy śpiewają najpiękniej. Jesteśmy już po pierwszej rozgrzewce głosów, a przed nami jeszcze cały wrześniowy cykl spotkań muzycznych. W programie zajęć przewidziane zostały m.in. melodie z lat 20-stych i piosenki na specjalne życzenie. Nie zabraknie także pięknych, dziecięcych utworów, które przywołają naszym seniorom wspomnienia z ich dzieciństwa, a także będą stanowiły wspaniałą inspirację do wspólnego muzykowania ze swoimi wnukami i prawnukami.

 

Warsztaty z nowoczesnych technologii (IT)

Otwieramy się na świat, otwieramy się na nieograniczone zasoby internetu. W czasie zajęć z nowoczesnych technologii seniorzy uczą się obsługiwać swoją pocztę elektroniczną. Prowadzimy rozmowy oraz wideo-rozmowy na skype. Znajdziemy także swoich znajomych na Facebooku i naszej klasie, a wszystko po to, aby zapewnić sobie stały kontakt z najbliższymi. Podczas zajęć będziemy także szukać potrzebnych informacji związanych z umówieniem wizyty u lekarza, zrobienia zakupów w sklepie internetowym lub znalezienia konkretnego adresu na mapie. Przełamiemy bariery związane z wykorzystaniem komputera i pokażemy jak bardzo internet może nam ułatwić życie.

 

Warsztaty artystyczne

Warsztaty artystyczne realizowane w ramach projektu LASSO to kreatywna i inspirująca zabawa. Zajęcia pozwalają wyrazić siebie, a także  poszerzyć wiedzę na temat różnych sztuk malarstwa i rękodzieła. Pod okiem trenera seniorzy tworzą swoje własne działa, które pozwolą rozwinąć ich talent artystyczny oraz  zdolności manulane.  Warsztaty to także wspaniała okazja, aby spróbować swoich sił stosując różne techniki artystyczne, a także nauczyć się kompozycji i stosowania kolorów.

 

Teatr młody duchem oraz świąteczne spotkanie opłatkowe

Realizowane w ramach projektu warsztaty teatralne stanowiły doskonałą okazję do odkrycia swoich nowych, aktorskich talentów. Seniorzy mieli okazję nauczyć się się podstaw warsztatu aktorskiego i improwizacji teatralnej. Pod okiem doświwadczonego aktora i scenarzysty, seniorzy odgrywali pojedyńcze scenki, po to, aby złożyć je w jedną piękną całość i odegrać przedstawienie 'Randka w ciemno' przed szerokim gronem publiczności. Na debiutowe przedstawienie zostali zaproszenie nie tylko uczestnicy projektu, ale także ich rodziny, przedstawiciele Kościoła, władz miasta, biznesu, kultury i nauki oraz przyjaciele i osoby współpracujące z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Lędzinach. Przedstawienie zostało przyjęte ogromnym aplauzem, a przed naszymi najdroższymi seniorami otworzyła się nowa droga.... droga sławy i kariery aktorskiej.

 

 

Bajki śląskie Marka Szołtyska

Specjalna niespodzianka zarówno dla naszych seniorów, jak i wszystkich młodszych....nawet tych najmłodszych miłośnków języka śląskiego.

W ramach projektu “LASSO – Laboratorium Aktywności Społecznej Starszych Osób'  nagraliśmy 22 bajki w śląskim przekładzie. Bajki dostępne są za darmo do pobrania na stronie: http://1drv.ms/1LxIZ5p

Posłuchajcie jak pięknie w śląskim przekładzie brzmią następujące opowiadania:

Kot w szczewikach

Brzydkie kaczątko.

Calineczka.

Złoto rybka

Murzynek Bambo.

Pobożne gęsi. O Jonku i Gryjtce. Trzy wieprzki.
Kubuś Puchatek.

Kopciuch.

Siedym koziczek. Śniyżka i krasnoludki.
Śląski Hilary.

Wiśniowy kot.

Nowe szaty cysorza. Skarbnik.
Bojka o utopku.

Czerwony kapturek.

Dziołszka ze sztracheclami. Lis i Kruk.
Jynczmiynno kraina.

Paulek i Gustlik.

   

Bajki śląskie Marka Szołtyska opowiadają lędzińscy seniorzy.

 

 

Jeśli chcesz śledzić na bieżąco wydarzenia realizowane w ramach projektu LASSO zapraszamy na blogahttps://pracowniajutr.wordpress.com/category/seniorzy-lasso/


 

Informacji na temat projektu i rekrutacji udzielają:

• Koordynator Projektu: Beata Master tel. 665 740 296, e-mail: beata.master@gmail.com

• Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach, tel. 32 326 78 33, e-mail: mokledziny@o2.pl

 

pasek_logotypow_FIO

'Laboratorium Aktywności Społecznej Starszych Osób LASSO'

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 


Nasi partnerzy

BE-MASTER COACHING
CEDRA
Instytut Wschodnich Inicjatyw
International School for Social and Business Studies
OPC Consulting
Proethica
ŚWSZ w Katowicach
Uniwersytet Śląski
West Lothian College
NEVSEHIRAG